Żłobek - plusy i minusy oraz wskazówki


Moje stanowisko, odnośnie wczesnych placówek edukacyjnych powinny być znane, szczególnie tym osobom, które czytały poprzedniego posta. Aby jednak ułatwić i "spiąć" wszystkie argumenty zarówno za jak i przeciw zrobiłam listę... 
Zawiera ona plusy i minusy posyłania dziecka do żłobka. Lista jest subiektywnym spojrzeniem - moim jako mamy i jako pedagoga. 

Plusy: 

Większe możliwości rozwojowe dziecka (choć nie zawsze)
Interesujące zajęcia
Poznanie społeczne
Zabawy integracyjne
Przebywanie z innymi dziećmi
Nauka poprzez zabawę/ zdobywanie wiedzy ogólnej
Samodzielność
Rozwijanie małej i dużej motoryki poprzez różnego rodzaju aktywności
Pozytywne zachowania

Minusy:

Częstsze choroby- choć niekoniecznie
Problemy z rozłąka i stres separacyjny
Zaburzenia łaknienia i snu - nieoczywiste
Kwestia finansowa
Kwestia organizacyjna
Negatywne zachowania dziecka - nauka przez obserwację
Nieprawidłowe funkcjonowanie żłobka




Myślę, że każdy z nas dodałby do tej listy, jeszcze kilka punktów, zarówno na plus, jak i minus. Rodzice mają różne oczekiwania, spostrzeżenia, każdy ma prawo wychować dziecko według swoich zasad (uwaga:! pamiętajmy jednak, że przebywanie 10 godzin dziecka w instytucjach wychowawczych daje nam ograniczony czas na wychowanie dziecka, w sposób jaki chcemy). 

Żłobki bardzo różnią się od siebie: liczebnością dzieci w grupie, metrażem, jakością i ilością prowadzenia zajęć. 
  • Zwróćmy uwagę również na zaangażowanie nauczycieli i opiekunów w życie placówki i chęć poznania dziecka. 
  • Jeśli zaprowadzamy dziecko do żłobka, w którym jest ponad 50 dzieci to musimy wiedzieć, że ilość wirusów również będzie większa niż w mniejszych placówkach (co wcale nie oznacza, że nasze dziecko będzie zdrowsze tam gdzie jest mniej dzieci). 
  • Wybierając żłobek zwróćmy uwagę na czystość i stan zabawek oraz na podstawy zachowania bezpieczeństwa dzieci ( np. zaokrąglone stoły, bezpieczne krzesełka itp). 
  • Nastawienie personelu, ciepło wychowawców jest w żłobku najważniejszym punktem. Małe dziecko musi, przede wszystkim wiedzieć, że "ciocia" jest kochaną, troskliwą osobą, która jest tam dla niego i innych dzieci. 
  • My jako rodzice, bądźmy jednak wyrozumiali i zaufajmy wychowującym. Bądźmy również uważni i otwarci na sugestie. 


Pisząc tego posta, mam również prośbę: nie zostawiajmy dzieci na wiele długich godzin w żłobku. Wiem, że czasem jest to nieuniknione, ale niech nie będzie to przypadek a nie codzienność. 
Małe dzieci potrzebują ciepła rodziców i poczucia bezpieczeństwa, które budują sobie w domu rodzinnym, gdyż to właśnie bezpieczeństwo jest kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka i wzbudzaniu w nim odpowiednich mechanizmów dla dalszych etapów rozwojowych.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie żłobek ma więcej plusów niż minusów. Odkąd mój synek uczęszcza do żłobka http://kidsfirst.edu.pl/ jest on radośniejszy i bardziej samodzielny. To bardzo ważne aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami i rozwijało się prawidłowo.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty